Active Activities Awards 6 years in a row!

 
 
KizKitchen1.jpg

KidzKitchen Holiday Classes  

Most of our kid’s classes are for kids only - there is one format “Bring an Adult” which is for an adult to attend with a child (or two).

Children’s classes run during the holidays only. We do children’s parties or private groups of 10 or more during term time, please email if you would like further information about these.

Class duration is 2 hours.


Pasta

We start by mixing the pasta dough and kneading till smooth, then resting, rolling and cutting the dough to make tagliatelle. This is then cooked and served with a seasonal sauce, followed by dessert. For ages 8-16.

Cost per person: $60

Tuesday 20 January - 11am to 1pm

Number of Places
Any dietaries?

Pizza & Baking

We mix the pizza dough and knead till smooth, then rest, roll and top the dough with a variety of toppings. Then into the oven..

We will also bake up muffins or brownies for a little something sweet.. Please bring a lunchbox/container to take some home

For ages 6-16.

Cost per person: $60

Monday 5 January - 11am - Accompanying adults are welcome on this class

Number of Places
Any dietaries?

Thursday 15 January 2026 - 11am to 1pm

Number of Places
Any dietaries?

Cooking to Impress

This class is ideal for building confidence in timing and presentation.  We will be making a main dish plus a dessert. For ages 8 to 16.

Cost per person: $60

Wednesday 14 January 2026 - 11am to 1pm

Number of Places
Any dietaries?

Wednesday 21 January 2026 - 11am to 1pm - ASIAN

Number of Places
Any dietaries?

Thursday 22 January 2026 - 11am to 1pm

Number of Places
Any dietaries?

Simple Meals

The menu includes recipes with just a couple of steps, ideal for an introduction to cooking - a main and dessert. Simple and yummy, perfect for learning basic cooking skills. 

Ages 6-16. 

Cost per person: $60

Friday 23 January 2026 - 11am to 1pm

Number of Places
Any dietaries?

Bring An Adult

One adult and one child cooking together to produce a two course meal - main and dessert.  We start with a full demonstration of the meal, then the team gets down to it to produce the meal.  Finally, the best bit - eating your creations! 

Cost per team : $135 - additional kids on same team - $45


Main Course Jan 16 - high res-9661.jpg